Przygotowania Międzynarodowej Ligminchy do Losaru, Roku Drewnianej Owcy

Losar, co po tybetańsku znaczy nowy rok, jest obchodzony powszechnie przez Tybetańczyków i ośrodki buddyzmu tybetańskiego i bonu na całym świecie. Ten czas rozmyślania nad kończącym się rokiem i możliwościami nowego roku będzie obchodzony przez centra Międzynarodowej Ligminchy na całym świecie.

Tradycyjnie pierwszy dzień Losaru rozpoczyna trzydniowe ceremonie. Przygotowanie do nowego roku, Roku Drewnianej Owcy, będzie miało miejsce 15 lutego, a ceremonie będą odbywały się 19-21 luty 2015.

Ci, którzy mieszkają blisko gompy (sali medytacyjnej), w pierwszy dzień Losaru udają się do gompy, aby wyrazić szacunek lamie (nauczycielowi), obchodzą dookoła świątynię, ofiarowują flagi modlitewne dla klasztoru, wieszają flagi modlitewne w swoim domu i spędzają czas z rodziną. Często Tybetańczycy przynoszą dary do gompy, takie jak kwiaty, lampki maślane, ciastka do herbaty z lamą. Oraz otrzymują błogosławieństwa, żeby wszystkie aktywności w nowym roku zakończyły się sukcesem.

Poniżej jest propozycja program dla centrów Ligminchy w różnych częściach świata, które mają lamów rezydentów, innych ośrodków Ligminchy, grup praktykujących i indywidualnych praktykujących.

Sugerowany program dla ośrodków Ligminchy, które mają lamów rezydentów:
Serenity Ridge (Gesze TenzinYangton), Ligmincha Meksyk (Lama Kalsang Nyima i Lama Yungdrung Lodoe), Ciamma Ling Polska (Gesze Yungdrung Gyatso), Ligmincha Teksas (Gesze Denma Gyaltsen), Ligmincha Francja (Gesze Lhundup Gyaltsen) i Lishu (Gesze Thupten Negi).

Niedziela, 15 luty 2015
Sanga (grupa praktykujących) zbiera się razem, żeby oczyścić gompę i wykonać konieczne naprawy. Kończymy projekty, które zaczęliśmy tego roku, żeby wszystko było czyste i gotowe na Nowy Rok z nową energią.

Czwartek, 19 luty 2015 (Losar)
Godz. 9-10: Lamowie decydują co robić, np. sang chod (rytuał ofiarowania dymu)

Sobota, 21 luty 2015
Godz. 9-10: sang chod (rytuał ofiarowania dymu) i wymiana flag modlitewnych na nowe.
10-10.30: Przerwa na herbatę, ciasteczka i dresil (tybetański słodki ryż)
10.30-11.45 Każda osoba ofiarowuje herbatę w gompie, recytujemy modlitwę Nyame Sol Dep, z okazji rocznicy urodzin Nyame Sheraba Gyaltsena, obchodzonych w piąty dzień Nowego Tybetańskiego Roku (Umieść figurkę lub obrazek Nyame Sherab Gyaltsena na stole w pobliżu ołtarza i ofiaruj khata).
Wykonaj khora (okrążenie) dookoła gompy lub stupy recytując mantrę Ma Tri.
Godz. 12 (czasu nowojorskiego, w Polsce godz. 18) oglądnij nauki internetowe Tenzina Wangyala Rinpocze i lamów rezydentów Ligminchy.
Później obiad lub kolacja (zależnie od strefy czasowej).

Sugerowany program dla innych ośrodków Ligminchy i grup praktykujących:

Niedziela 15 luty 2015
Tak jak powyżej.

Czwartek 19 luty 2015
Opcjonalnie: Sang chod.

Sobota 21 luty 2015
Tak jak powyżej, prowadzone przez umdze (prowadzącego grupę).

Sugerowany program dla indywidualnych członków sangi, którzy nie są w stanie pojechać do ośrodka lub grupy praktykujących:

Sobota, 15 luty 2015
Sprzątamy dom, biuro, ołtarz i wykonujemy konieczne naprawy. Kończymy projekty, które zaczęliśmy tego roku, żeby wszystko było czyste i gotowe na Nowy Rok z nową energią.

Czwartek 19 luty 2015
Rano praktyka Sang chod, jeśli otrzymałeś nauki na jej temat, lub dowolna inna praktyka, którą znasz.

Sobota 21 luty 2015,
-    Otwórz ołtarz, ofiaruj wodę, świeczkę, kadzidło, kwiaty, herbatę, wino i ciastka.
-    Wykonaj modlitwy jakie znasz lub praktykę, myśląc o nadchodzącym roku z pozytywną energią, dla sukcesu tego co będzie robione. Możesz wykonać Guru Jogę i recytacje Trzech Mantr Serca, skupiając energię na nowym roku. Użyj wizerunków bóstw i/lub mistrzów, aby pogłębić swoją praktykę duchową.
-    Opcjonalnie: powieś flagi modlitewne.
-    Godz. 12 (czas nowojorski, w Polsce godz. 18) oglądnij nauki internetowe Tenzina Wangyala Rinpocze i lamów rezydentów Ligminchy.

Tybetański Nowy Rok będzie obchodzony w Polsce 21 lutego 2015 w ośrodku Cziamma Ling w miejscowości Wilga, więcej informacji tutaj.

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn