Program wizyty Gesze Lodro Tsukpu Rinpocze w Polsce 2018:


17-18 lutego - nauki w Krakowie: Błędne Poglądy Dzogczen
Adres: ul. Stradomska 17/4, Kraków
Program: sobota godz. 10-18 [przerwa obiadowa 13-15] i niedziela godz. 9-14.30
Sugerowana darowizna: 150zł [dla członków sangi 120zł]. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3-4 marca - nauki w Poznaniu: Sześć Lamp - nauki dzogczen (więcej informacji wkrótce, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

24-25 marca - nauki w Warszawie: Wprowadzenie do dzogczen (więcej informacji wkrótce, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Dzogczen (tyb. rdzogs chen) - wielka doskonałość albo wielka kompletność. Dzogczen uznawany jest za najwyższe nauki i praktykę w buddyzmie tybetańskim. Jego podstawową jest zasada, że rzeczywistość, w tym każda jednostka, jest już kompletna i doskonała. Nie trzeba nic przekształcać (jak w tantrze) lub wyrzekać się (jak w sutrze), tylko rozpoznać czym ta rzeczywistość naprawdę jest. Esencjonalną praktyką dzogczen jest samowyzwolenie, pozwalanie, żeby cokolwiek pojawia się w doświadczeniu, po prostu było takie jakie jest, bez elaboracji przez konceptualny umysł, bez chwytania lub odpychania.

 

Sednem nauk dzogczen jest pogląd, że wszystkie czujące istoty są pierwotnie czyste, doskonałe i mają potencjał do spontanicznego działania dla dobra innych. Ta zdolność jest w każdym z nas. To jest nasza prawdziwa natura, ale często, ze względu na pośpiech w naszym codziennym życiu, stajemy się oddzieleni od nas samych i innych. Jeśli jesteśmy w stanie w sposób bezpośredni i nagi spotkać nasze doświadczenia codziennego życia, jakkolwiek trudne by one nie były, te doświadczenie mogą stać się bramami do realizacji naszej prawdziwej natury, bramą do naszego wewnętrznego schronienia.

 

Te nauki zachęcają cię do zaangażowania w praktykę medytacyjną i refleksję, żeby spojrzeć do wewnątrz i odkryć skarb, który ukryty jest w naszych zwyczajnych doświadczeniach. Poznaj jak szanować nasze trzy bramy: ciało, mowę i umysł. Rozpoznaj możliwości uzdrawiania swojego życia. Odkryj wewnętrzne schronienie: dar otwartości, świadomości i ciepła, które mogą uzdrowić nie tylko ciebie, ale przynieść także korzyść twoim relacjom z innymi i światu.

 

Biografia Rinpocze:

Gesze Lodro Tsukpu urodził się w 1976 roku w wiosce Phoksundo, w regionie Dolpo w Nepalu. Kiedy miał 13 lat od swojego dziadka Lama Jogi Samdziora nauczył się czytania i pisania języka tybetańskiego oraz kilku innych dziedzin.  W wieku 15 lat udał się na odosobnienie (3 lata, 3 miesiące i 3 dni) w klasztorze Thasung Tsoling. W ciągu tych trzech lat wykonywał praktyki wewnętrznej tantry Walcien, praktyki wstępne dzogcien (900 000 powtórzeń), główne praktyki dzogcien (ngo szi) i różne rytuały, których nauczył się od Khenpo Samdrup Nyimy Rinpocze.

Kiedy skończył odosobnienie udał się do Kathmandu i został wyświęcony na mnicha przez Jongdzina Tenzina Namdaka Rinpocze w klasztorze Triten Norbutse. W 1995 roku rozpoczął studia nad sutrą, tantrą i dzogcien w szkole dialektycznej klasztoru Triten Norbutse. Jego głównym nauczycielem w klasztorze był Jongdzin Tenzin Namdak Rinpocze, ale otrzymywał nauki także od Khenpo Tenpa Yungdrunga Rinpocze, Ponloba Tsangpy Tenzina Rinpocze i Drubdra Khenpo Tsultrima Tenzina Rinpocze.

W 2007 roku zakończył edukację i otrzymał tytuł Gesze, który odpowiada doktorowi filozofii na Zachodzie. Następnie dołączył do szkoły medytacyjnej, gdzie uczył się i praktykował cztery główne cykle dzogcien: Siang Siung Njen Dziu, Jetri Tasel, Gabpa Gukor i Drakpa Korsum. Nauka w szkole medytacyjnej trwała 4 lata. Na zakończenie programu otrzymał tytuł Siengji Naldzior, który oznacza jogina dzogcien. Gesze Lodro Tsukpu był pierwszym mnichem w klasztorze Triten Norbutse, który przeszedł edukację zarówno w szkole dialektycznej, jak i szkole medytacyjnej tego klasztoru.

Od 2011 do 2012 Gesze Lodro Tsukpu uczył filozofii w klasztorze i kilkukrotnie udzielał nauk w Europie. W 2013 Jongdzin Tenzin Namdak Rinpocze i Khenpo Tenpa Yungdrung Rinpocze wyznaczyli go na Siedrup Lopona, czyli głównego nauczyciela w klasztorze. Od tego czasu uczy sutry, tantry, dzogcien i innych przedmiotów w klasztorze Triten Norbutse.

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn