2015-01-31 00:00 - 2015-02-01 00:00
Pięć Wersów Dawy Gyaltsena. Praktyka Dzogczen.
Kurs medytacyjny

Jarosław Kotas
Person

Związek Garuda
  Poland, Białystok, 42 Pułku Piechoty nr 41
  pakarpow@wp.pl, ,
  https://www.facebook.com/events/1...
  http://www.ligmincha.pl/pl/termin...

Tsepung Dawa Gyaltsen, jeden z najważniejszych w Linii Mistrzów Zhang Zhung Nyan Gyud, nieprzerwanego przekazu ustnego Dzogczen, zostawił swoim uczniom 5 Wersów, oddających samą esencję jego doświadczenia pustki, światła i ich nierozdzielności. W oparciu o te zasadnicze wskazówki będziemy wykonywać praktykę, po to właśnie, aby uzyskać doświadczenie.

Oto, w jaki sposób opisuje tę praktykę Tenzin Wangyal Rinpocze, dla którego jest ona inspiracją od wielu lat:
„Kiedy tak siedzisz z zamkniętymi oczyma obserwując swoją własną wizję, odnajdujesz w końcu, że jest ona pozbawiona czegokolwiek solidnego i w efekcie rozpuszcza się. To umysł ją stworzył i dlatego właśnie wizja jest umysłem. Kolejne nad czym się zastanawiasz, to – czym jest umysł ? Kiedy przyglądasz się mu z pozycji nagiej świadomości, wówczas nie możesz znaleźć niczego, co utwierdzałoby w przekonaniu o konkretnej wrodzonej egzystencji tego umysłu. Na skutek tego, sam umysł, podmiot, rozpuszcza się, a ty odczuwasz obecność wewnętrznego doświadczenia przestrzenności. Umysł jest pusty. Spoczywając w tej przestrzeni, jesteś jednocześnie jej świadomy. Gdy rozpierzchną się chmury, w naturalny sposób rozbłyska słoneczny blask. Widzisz jak światło słońca przenika rozpoznanie przestrzenności. Oznacza to, że pustka jest czystym światłem. Teraz dopiero stajemy się świadomi, że czymś niemożliwym jest oddzielenie nieba od światła słonecznego. Czy jesteś w stanie wskazać gdzie jest przestrzeń, a gdzie jest światło w tej przestrzeni, którą widzisz przed sobą ? Nie. Nie możesz oddzielić światła od przestrzeni. Wewnętrznie, podczas gdy doświadczasz zarówno otwartości, jak i świadomości tej otwartości, nie możesz powiedzieć – „o, to jest naga świadomość, a to otwartość”. One są niedualne. Ale w medytacji, by to odkryć, musisz być tego świadom. To, czy będziesz wiedział o co chodzi, czy też nie, nie ma żadnego wpływu na naturę umysłu. Dla ciebie jednak, wiedza o tym oznacza wyzwalanie cierpienia, niewiedza zaś, utknięcie w iluzji. Podczas więc praktyki wersu czyste światło jest jednością bądź po prostu świadom tej niedualności, tego nierozdzielnego stanu.”
„Ostatnia sesja to jedność jest wielką błogością. Przebywaj w tej jedni, w tej otwartości i obecności, czując się w pełni nieograniczonym, czując tę rozległą, nieskończoną przestrzeń zarówno w sobie samym, jak i poza tobą…”
[Fragmenty pochodzą z książki Tenzina Wangyala Rinpocze: Awakening The Luminous Mind]

Program:
sobota: godz. 10-18
niedziela: godz. 10-15.30

Sugerowana darowizna 150zł
Kontakt w sprawach merytorycznych: jahrek@poczta.fm
Kontakt w sprawach organizacyjnych: pakarpow@wp.pl

Biografia Jarka Kotasa tutaj.

Zapraszamy również na otwarty (darmowy) wykład, tytuł: Medytacja a rozwój człowieka. Edukacyjny, psychologiczny i duchowy wymiar medytacji
Wykład odbędzie się na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, sala 236. Data: 30 stycznia 2015 godz. 17.00

reg
Aby dokonać zgłoszenia udziału musisz być zalogowany/zarejestrowany. Rejestracja.
Na swój adres e-mail, otrzymasz potwierdzenie (QR) przyjęcia twojego zgłoszenia.

-:- pl-PL / http://ex.boninfo.org/event/1777/css/3321.PL.html