2015-03-06 15:00 - 16:00
Dzogczen, tajemne nauki Tybetu a współczesne jawne nauczanie.
Konferencja: UMYSŁ. Nauka, sztuka, religia.

Geshe Nyima Woser Choekhortshang Rinpoche
Person

Śląskie Towarzystwo Buddyjskie , Związek Garuda , Brama Południa
  Poland, Katowice, ul. Grażyńskiego 49a, Dom Lekarza      
  , , kontakt@umysl.info
  https://www.facebook.com/events/8...
  http://www.umysl.info/vpage/880/d...

Dlaczego „tajemne nauki” są dzisiaj nauczane jawnie?

Niektóre przekazy (...) szczególnie te związane z dzogczen i tantrą, były do niedawna utrzymywane w ścisłej tajemnicy zarówno na znak szacunku, jak też z uwagi na ich ochronę przed osłabieniem w wyniku niewłaściwego zrozumienia przez praktykujących nieprzygotowanych na ich przyjęcie. Nigdy nie były nauczane publicznie czy udzielane wszystkim, lecz zarezerwowane dla tych, którzy się na nie przygotowali. W dawnych czasach praktykujący będący „właściwym naczyniem" dla nauk byli gotowi pokonywać pieszo wielkie odległości i zadawali sobie sporo trudu, aby uzyskać do nich dostęp. W dzisiejszych czasach rzadko mamy do czynienia z takim zaangażowaniem i aby zachować nauki, musimy przedstawiać je nowej, globalnej publiczności. Mój nauczyciel, Lopon Sandzie Tenzin Rinpocze, powiedział mi, że nadszedł czas, aby nauczać w otwarty sposób. Jestem przekonany, że pewni ludzie po prostu nie są w stanie pojąć nauk, bez względu na to, w jak jasny sposób są wykładane (...). Musimy ufać, że nauki znajdą „właściwe naczynia" i że to, co ma być tajemne, nadal takie pozostanie.
Jest moim najgłębszym życzeniem, aby wielu ludzi odniosło pożytek z prostego i otwartego przekazu skutecznych nauk, aby bogate dziedzictwo kulturowe tradycji bon zostało zachowane przez kolejne stulecia oraz aby linia nauczycieli, nauki mądrości i przekazy trwały nieprzerwanie, jak nieprzerwane jest dziedzictwo tej tradycji od pradawnych czasów.

Tenzin Wangyal Rinpoche.

 

Gesze Nyima Woser Choekhortshang urodził się w 1976 r. w pobliżu sławnego klasztoru Samling, w regionie Dolpo w Neplau. Jego rodzina jest opiekunami klasztoru Tashi Namgyal. Kiedy miał 8 lat rozpoczął naukę w szkole w Dolanji w Indiach. Otrzymał nowoczesne wykształcenie i nauczyła się jezyka angielskiego, hindi i tybetańskiego. W 1992 roku przyjął mnisie śluby i rozpoczął kształcenie w Szkole Dialektycznej w klasztorze Menri. Uczył się przez szesnaście lat filozofii bon, astrologii, historii Tybetu, podstaw medycyny i praktyk medytacyjnych. W 2008 roku otrzymał tytuł Gesze, najwyższy stopień w edukacji monastycznej. W czasie studiów przez 8 lat był sekretarzem Jego Świątobliwości Lungtoka Tenpai Nyimy Rinpocze. W 2002 roku został szefem Szkoły Dialektycznej. Następnie przez trzy lata był skarbnikiem klasztoru Menri. W 2009 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Karola w Pradze. 

 

Zasady uczestnictwa, rejestracje, rezerwacje, bilety - [link]

 

PROGRAM

reg
Aby dokonać zgłoszenia udziału musisz być zalogowany/zarejestrowany. Rejestracja.
Na swój adres e-mail, otrzymasz potwierdzenie (QR) przyjęcia twojego zgłoszenia.

 

patronat:

 

e-budda.pl  bmed cybersanga  stb  

 

 

-:- pl-PL / http://ex.boninfo.org/event/1777/css/5077.PL.html