PIĘĆ WERSÓW TSEPUNG DAWY GYALTSENA

 17-18 grudnia: Praktyka Dzogczen Warszawa

 

Warsztat medytacji, który poprowadzi Jarosław Kotas, instruktor w sandze Ligmincza Polska, której założycielem i głównym nauczycielem jest Tenzin Wangyal Rinpocze.

Praktyka Tsepung Dawy Gyaltsena pochodzi z przekazu ustnego Zhang Zhung Nyen Gyud, za którym stoi nieprzerwana linia mistrzów, biegnąca od kilku tysięcy lat aż do czasów nam współczesnych. Stanowi to o niesłychanej mocy tego przekazu i dlatego też uznaje się go za najważniejszą część nauk dzogczen w tradycji buddyzmu tybetańskiego bon.

Sens proponowanej praktyki zawiera się w pięciu wersach pozostawionych przez żyjącego na przełomie VI i VII wieku mistrza, nauczyciela, którego najważniejszym uczniem był reprezentujący całość przekazu Tapihritsa:

wizja jest umysłem
umysł jest pusty
pustka jest czystym światłem
czyste światło jest jednością
jedność jest wielką błogością.

Aby sens tych wersów zrozumieć musimy doświadczyć ich znaczenia podczas naszej medytacji. Reprezentują one ponadczasową mądrość, niezwiązaną z żadnym systemem religijnym, ani przekonaniami filozoficznymi. Są po prostu prawdą o naturze rzeczy, która jest identyczna dla buddysty, katolika, muzułmanina czy przedstawiciela dowolnej innej religii. Prawdziwym ich sensem jest pomoc istotom na ścieżce ku samowyzwoleniu z cierpienia, a ponadczasowy charakter sprawia, że sprawdzają się one w każdej sytuacji. Jedynym warunkiem jest doświadczalne tego zbadanie.


Podczas warsztatu wykonywać będziemy kilka modlitw związanych akurat z tradycją bon, ale wziąć w nim udział może każdy kto jest wystarczająco otwarty na prawdę o sobie samym. Osoby takie, jeśli miałoby to być dla nich przeszkodą, nie muszą się łączyć z modlitwami, ale połączyć się powinny z prowadzoną medytacją. Pomoże ona rozpuścić błędną bolesną identyfikację z bólem, problemami, przeszkodami i wszystkim, co zasłania nam prawdę o nas samych. Wewnętrznie bowiem jesteśmy wszyscy w pełni czyści, otwarci i współczujący oraz gotowi, aby pomagać innym.

Aby łączenie się z czystym światłem umysłu rozpoznawać pełniej i lepiej, wykonywać będziemy także praktykę przygotowawczą do jogi snu, która jest pomocna na drodze odnalezienia czystego światła snu. Każda bowiem wizja, która w istocie jest światłem, gdy jako takie nie jest rozpoznana, nastręcza nam trudności. Te z kolei sprawiają, że jesteśmy często nieobecni w naszym codziennym doświadczeniu lub nieobecni w naszym śnie. Połączenie z czystym światłem świadomości jest pełnią obecności w tym, co akurat jest, czyli w wizji, która jest umysłem.
J. Kotas

Wszystko jest wizją i dlatego też warunki w jakich przebywamy nie mają znaczenia, ponieważ zarówno wszystko, co w tym wszechświecie zewnętrzne, jak i wewnętrzne, złączone jest ze stanem naturalnym. Stan ten zaś nazywamy buddą podstawy. Pojawiające się w nim wizje pozbawione są substancji i jawią się jako niezmienna i niewytworzona samoświadomość. Cokolwiek się pojawia, trwa po prostu w naturze. Nie da się tej pierwotnej świadomości oddzielić od pustej natury, na temat której nic też nie można powiedzieć, gdyż jest ona spontanicznie obecnym poglądem buddy.
Tsepung Dawa Gyaltsen
tłum. J. Kotas

 

Informacje praktyczne

Termin: 17-18.12.2016
Miejsce: Warszawa Centrum, 
Centrum Jupiter, część biurowo-konferencyjna, ul. Towarowa 22, wejście A Biura, lokal A16, na 1 piętrze.

Organizator: grupa lokalna Ligmincha Warszawa

Sugerowana darowizna za udział w warsztacie: 120 zł za 2 dni, 
60 zł za 1 dzień

W sobotę zajęcia odbywać się będą w godzinach od 11.00 do 18.00, natomiast w niedzielę od godz. 10 do 17 
Przerwa obiadowa w sobotę od 14 do 15.30, 
w niedzielę od 13 do 14.30

zgłoszenia i informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i tel: 883755519
Miejsce na warsztacie rezerwuje przedpłata na konto w wys 60 zł.

 

dr Jarosław Kotas mieszka we Wrocławiu i jest wieloletnim uczniem Tenzina Wangyala Rinpocze. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Przetłumaczył komentarz Shardzy Tashi Gyaltsena do cyklu dzogczen Krople serca dharmakai autorstwa Tenzina Namdaka Rinpocze, który wydany został przez wydawnictwo Okultura w 2015 roku. Jest również głównym tłumaczem tekstów, książek, wykładów i oddosobnień z Tenzinem Wangyalem Rinpoche. A także jest tłumaczem, mającej się ukazać wkrótce nakładem wydawnictwa Rebis, najnowszej książki Tenzina Wangyala Rinpocze pod tytułem "Prawdziwe źródło uzdrowienia".

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn