Od lęku i nietrwałości do stabilności i niezmienności - praktyka wewnętrznych schronień

 

Zapraszam serdecznie na dwudniowy warsztat medytacyjny buddyjskiej tradycji bon. Jest on adresowany zarówno dla zaawansowanych praktykujących, jak i dla początkujących. 

Zasadnicza część naszego spotkania poświęcona będzie praktyce dzogczen, wykonywanej w formie, w jakiej przekazuje ją swoim zachodnim uczniom Tenzin Wangyal Rinpocze, nazywając ją praktyką wewnętrznych schronień, które odkrywamy w sobie samych, nie zaś w zewnętrznych atrybutach lub wizualizacjach. Na tym polega specyfika metody dzogczen, która jest ścieżką samowyzwolenia - drol lam. Kiedy więc w stanie pełnej obecności i otwartości umysłu, skonfrontujemy się z własnym lękiem oraz przemijalnością, wyzwalają się one same z siebie. Być może zmiana relacji z własnymi obawami oraz śmiertelnością spowoduje znaczące zmiany w codziennym, najeżonym konfrontacjami życiu? Regularne wykonywanie tej praktyki gwarantuje wewnętrzny spokój w okolicznościach nawet bardzo trudnych. Trzeba jednak spróbować ujrzeć bezpośrednio naturę swego umysłu, by następnie kontynuować dzieło jego samowyzwalania. Nie ma sensu tkwić w iluzji i cierpieć z powodu lęków, trudnych emocji, blokad oraz utknięcia w koncepcjach.
Nauki ogólne dotyczące dzogczen oparte będą o tekst Dwadzieścia Jeden Gwoździ. Na początek jednak zdołamy się przyjrzeć zaledwie kilku pierwszym z nich. Jeśli jednak uczestnicy będą mieć wolę kontynuowania tych nauk, z chęcią przyjadę ponownie, by przekazywać kolejne partie tego wspaniałego tekstu dzogczen, który jest prawdziwą perełką tradycji bon.
Dodatkowo poświęcimy nieco czasu zagadnieniu śmierci i umierania, niejako kontynuując niedawne nauki na ten temat, które poprowadził w Krakowie Nyima Dakpa Rinpocze. Zapraszam więc także wszystkich zainteresowanych ich pogłębieniem, lecz tym razem w oparciu o inne teksty tradycji bon. Są to również teksty dzogczen. Odniesiemy się także do różnych klas istot niematerialnych, które mogą wywierać wpływ na nasze życie i praktykę. Wizja jest umysłem, więc są nim także one, lecz Zachód wyparł ich energie ze świadomości współczesnych ludzi. Nie znaczy to jednak, że są one nieaktywne. Brak wiedzy o nich czyni rozliczne szkody zarówno w naszej psychice, jak i w środowisku naturalnym.


Poza wszystkim jednak będziemy wspólnie medytować, starając się poczuć prawdziwy smak stabilnego i niezmiennego spokoju, który jest pełen wiedzy i światła.

Do zobaczenia w Krakowie.

Jarosław Kotas [info]
Instruktor Ligmincza Polska

 

Informacje praktyczne

Adres: Kraków, Stradomska 17/4

Program:

sobota - 1 lipca:

8.30 - rejestracja

9.00 - 12.00 - praktyka

12.00 - 13.00 - przerwa

13.00 - 16.00 - praktyka

niedziela - 2 lipca:

10.00 - 13.00 - praktyka

13.00 - 15.00 - przerwa

15.00 - 18.00 - praktyka

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obserwuj na Facebook

Koszt warsztatów:
Dla członków Ligmincha Polska: PLN 120 [PLN 60 - 1 dzień]
Dla uczestników spoza Sanghi: PLN 150 [PLN 75 - 1 dzień]

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn