Ponlob Tsangpa Rinpocze

13-16 lipca 2017, ośrodek Cziamma Ling, Aleja Huberta 4, Wilga

  Wprowadzenie w nauki DZOGCZEN

 

Dzogczen (tyb. rdzogs chen) - wielka doskonałość albo wielka kompletność. Dzogczen uznawany jest za najwyższe nauki i praktykę w buddyzmie tybetańskim. Jego podstawową jest zasada, że rzeczywistość, w tym każda jednostka, jest już kompletna i doskonała. Nie trzeba nic przekształcać (jak w tantrze) lub wyrzekać się (jak w sutrze), tylko rozpoznać czym ta rzeczywistość naprawdę jest. Esencjonalną praktyką dzogczen jest samowyzwolenie, pozwalanie, żeby cokolwiek pojawia się w doświadczeniu, po prostu było takie jakie jest, bez elaboracji przez konceptualny umysł, bez chwytania lub odpychania.

Sednem nauk dzogczen jest pogląd, że wszystkie czujące istoty są pierwotnie czyste, doskonałe i mają potencjał do spontanicznego działania dla dobra innych. Ta zdolność jest w każdym z nas. To jest nasza prawdziwa natura, ale często, ze względu na pośpiech w naszym codziennym życiu, stajemy się oddzieleni od nas samych i innych. Jeśli jesteśmy w stanie w sposób bezpośredni i nagi spotkać nasze doświadczenia codziennego życia, jakkolwiek trudne by one nie były, te doświadczenie mogą stać się bramami do realizacji naszej prawdziwej natury, bramą do naszego wewnętrznego schronienia.

Te nauki zachęcają cię do zaangażowania w praktykę medytacyjną i refleksję, żeby spojrzeć do wewnątrz i odkryć skarb, który ukryty jest w naszych zwyczajnych doświadczeniach. Poznaj jak szanować nasze trzy bramy: ciało, mowę i umysł. Rozpoznaj możliwości uzdrawiania swojego życia. Odkryj wewnętrzne schronienie: dar otwartości, świadomości i ciepła, które mogą uzdrowić nie tylko ciebie, ale przynieść także korzyść twoim relacjom z innymi i światu.

Program dnia:
Sesja 1 - godz. 10-11.30
Sesja 2 - godz. 12-13
Sesja 3 - godz. 15-16.30
Sesja 4 - godz. 17-18

Rejestracja na nauki:

Ponlob Tsangpa Rinpocze

 

Sugerowana darowizna za nauki: 300zł (75zł za dzień).

Dojazd do ośrodka Ciamma Ling, Aleja Huberta 4, Wilga.

Zapisy na noclegi w ośrodku Cziamma Ling: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sugerowana darowizna za noclegi (za dobę) to:
Duży domek – 40zł, Mały domek – 30zł, Przychodnia – 25zł (3 pokoje po 2 miejsca, oraz sala 9 miejsc), Stara Gompa – 15 zł (sala zbiorowa – 20 miejsc, trzeba przywieźć swój śpiwór i karmiatę), Namiot – 15zł od osoby.

 

Ponlob Tsangpa Tenzin Rinpocze jest głównym nauczycielem w Akademii Wyższych Studiów Jungdrung Bon w klasztorze Triten Norbutse. Ważnym momentem w życiu duchowym Ponloba Rinpocze było spotkanie w 1986 roku Jongdzina Lopona Tenzina Namdaka Rinpocze, mistrza praktyki dzogczen i jednego z najważniejszych nauczycieli tradycji Bon. W tym czasie Ponlob Rinpocze miał okazję otrzymać święcenia mnisie od Jongdzina Rinpocze, który jest dzierżawcą nieprzerwanej linii winaji, dyscypliny monastycznej tradycji Bon. Od tego momentu Ponlob Rinpocze nie ustawał w dążeniu do mistrzostwa w naukach i praktykach Jungdrung Bon, które były przekazywane od starożytności do czasów współczesnych. 

Ponlob Tsangpa Rinpocze

Jego nauka rozpoczęła się pod przewodnictwem Tengczen Lamy Sierab Gelek Rinpocze, od którego nauczył się różnych umiejętności potrzebnych w praktykach Bonu, jak wykonywanie rytuałów, używania instrumentów i śpiewów liturgicznych. W tym samym czasie otrzymał również nauki, przekazy i inicjacje od Tengczen Khenpo Woser Dzinpa Phuntsoka. W tym okresie skupiał się głównie na zgromadzeniu praktyk wstępnych, po ich zakończeniu studiował dzogczen przez trzy lata. Uczył się filozofii Bon z Lungkar Ponlob Drangsong Tsultrim Namdakiem, pod jego opieką studiował sutrę, tantrę i dzogczen w tradycji Bon. W tym czasie pogłębił swoją znajomość nauk Bon.

W 1992 roku Ponlob Rinpocze wstąpił do klasztoru Menri w Indiach. Przez dziewięć lat kontynuował swoją naukę sutry, tantry, dzogczen oraz ogólnych nauk tybetańskich. Pobierał nauki pod przewodnictwem i błogosławieństwem JŚ Menri Trizina Rinpocze i JE Jongdzina Rinpocze a także wielu innych nauczycieli. Najpierw studiował w Szkole Dialektycznej Bon w klasztorze Menri a następnie w Akademii Wyższych Studiów Jungdrung Bon w klasztorze Triten Norbutse (Kathmandu, Nepal). W czasie wielu lat intensywnej nauki, Ponlob Rinpocze otrzymał najważniejsze inicjacje, przekazy i esencjonalne nauki, które są tradycyjnie przekazywane uczniom przez nauczyciela, aby rozwinąć ich zrozumienie i doświadczenie nauk. Rinpocze jest szeroko znany za jego uczciwość, inteligencję i oddanie praktyce. W czasie nauki znajdował także czas na służeniu społeczności monastycznej przez uczenie i publikacje w Drepoi Beltam, klasztornym corocznym magazynie.

Po zakończeniu z sukcesem swoich studiów w 2001 roku, Ponlob Rinpocze otrzymał tytuł Gesze. Do tego momentu tylko sześciu Gesze ukończyło studia w Triten Norbutse. Po otrzymaniu tytułu kontynuował studiowanie, praktykę i nauczanie w Triten Norbutse. W 2004 roku został intronizowany jako Ponlob klasztoru Triten Norbutse przez JŚ Menri Trizina Rinpocze, JE Jongdzina Rinpocze i Khenpo Tenpa Jungdrunga Rinpocze. Teraz jest odpowiedzialny za utrzymywanie wysokich standardów monastycznej edukacji i dyscypliny. Od wyznaczenia na Ponloba, Rinpocze służy tradycji Bon, klasztorowi, uczniom przez  nauczanie, wiedzę i inspirowanie.

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn