Studio Dakini, ul. Partyzantów 44, Bielsko Biała

KURS JOGI TSA LUNG TRUL KHOR
Ćwiczenia z kanałami energii i życiodajnym oddechem.

Tsa Lung Trul Khor to jogiczne ćwiczenia pochodzące z cyklu starożytnych nauk dzogczen Sziang Sziung Njen Dziu tradycji tybetańskiego Jungdrung Bon. Ćwiczenia Tsa Lung Trul Khor opierają się na rozpoznaniu subtelnej interakcji pomiędzy ciałem, energią i umysłem.

Tsa - kanały energii,
lung - subtelna życiowa energia, prana, wewnętrzny wiatr.
Trul Khor - , koło, ruch - rozumiany tutaj jako szczególny, magiczny ruch (kiedy ruch ciała zintegrujemy z energią oddechu i świadomością, wówczas fizyczny ruch skupia i wzmacnia przepływ lung w energetycznych kanałach, a skupiony przepływ lung nadaje fizycznym ruchom naturalną siłę. Ta naturalna ekspresja ciała i energii tworzy siłę, która oczyszcza kanały z negatywnych energetycznych wzorców - w ten sposób urzeczywistniamy moc życiowej energii, która przezwycięża przeszkody, na ścieżce wiodącej nas do wyzwolenia).

Aby cieszyć się fizycznym i psychicznym zdrowiem, powinniśmy zadbać o harmonijne współistnienie ciała, oddechu i umysłu. Te trzy aspekty naszego istnienia przez cały czas na siebie wpływają - umysł wpływa na oddech, na energię oddechu - lung, a lung wpływa na ciało, z drugiej strony stan naszego umysłu zależy od lung, a ten zależy od stanu naszego ciała. Tak więc kiedy ciało, energia i umysł zostają zintegrowane w jogicznych ćwiczeniach Trul Khor, wzajemnie się wspierają w procesie usuwania wszelkich zakłóceń w naszym funkcjonowaniu, w ten sposób urzeczywistniamy potencjał swojego istnienia.

Poprzez integrację ćwiczeń fizycznych z oddechem i świadomością, każdy z ruchów Trul Khor rozluźnia i usuwa w określonych obszarach ciała, fizyczne, energetyczne, emocjonalne i mentalne blokady. Kiedy ze stanu rozproszenia, zostaje przywrócony naturalny stan skupienia życiowej energii w subtelnej przestrzeni kanału centralnego, życiowa energia może przenikać całe nasze ciało, całą naszą istotę. Tak więc kiedy ścieżki kanałów energii zostają oczyszczone, lung rozprzestrzenia się w nich bez przeszkód, odżywia nas, wzmacnia i uzdrawia. Swobodny przepływ lung stanowi podstawę dla doskonalenia wszystkich aspektów naszego funkcjonowania, pozwala doświadczać siebie w bardziej harmonijny i błogi sposób, pozwala połączyć się z pozytywnymi właściwościami. Dla bardziej zaawansowanych praktykujących, joga Trul Khor stanowi bramę do przejrzystego i stabilnego spoczywania w naturalnym stanie umysłu - w przestrzeni samoświadomości.

Wszystkie pozytywne doświadczenia, zdolności naszego ciała i umysłu, jak i wszystkie negatywne doświadczenia, niedoskonałości ciała i umysłu, zaburzenia, choroby - zakorzenione są w energetycznych kanałach. Każde nasze doświadczenie czy to fizyczne, emocjonalne, mentalne, ma swoją energetyczną strukturę - każdemu doświadczeniu, każdemu stanowi umysłu towarzyszy wewnętrzny wiatr, który jest nieoddzielny od tego doświadczenia (na przykład myśli, nie są tylko myślami, są wewnętrznym wiatrem poruszającym się w kanałach energii). Dzięki praktyce Trul Khor możemy połączyć się z energetyczną strukturą wszystkich naszych doświadczeń, możemy usunąć  energetyczne złogi, negatywne energetyczne wzorce, możemy rozpuścić energetyczną strukturę tzw. karmicznego, konceptualnego ciała bólu, i możemy pozwolić by przejawiły się pozytywne właściwości - otwartość, przytomność, radość, współczucie, nieustraszoność.

Korzyści płynące z praktyki Trul Khor
Obejmują cały zakres naszych doświadczeń, od doświadczenia fizycznych sił i procesów, poprzez myśli i emocje, po najsubtelniejsze doświadczenia natury umysłu (dzięki przywracaniu równowagi pięciu lung).

Ciało odpręża się i wzmacnia, poprawia się funkcjonowanie narządów, wzmacnia się układ oddechowy, doskonalą wszystkie mentalne procesy (poprawia się pamięć i koncentracja, zdolności intelektualne), wzrasta energia siły życiowej, witalność, równoważą się emocje, umysł uspokaja się i staje się jasny, przytomny, wzrasta zdolność spoczywania w otwartym stanie świadomości.

W czasie kursu zostaną przekazane praktyki oddechowe, oraz dwa cykle ćwiczeń: Ngondro Trul Khor oraz Cziedrag Gegsel. Duży nacisk zostanie położony na praktyki z oddechem rozwijające zdolność odczuwania subtelnego aspektu oddechu - lung. Ideą kursu jest wprowadzenie w bardziej wewnętrzny wymiar praktyki, by poprzez żywe doświadczenie tsa i lung, uzyskać zdolność usuwania negatywnych energetycznych wzorców, które blokują nasz potencjał.
Zainteresowani praktykami Tsa lung Trul Khor będą mogli kontynuować naukę podczas kolejnych kursów. W przyszłym roku odbędzie się kurs z Alejandro Choul-Reich, głównym nauczycielem jogi Trul Khor instytutu Lingmicha, dając możliwość rozwinięcia swojego doświadczenia i pogłębienia swojej praktyki.

Plan zajęć
sobota:
10:45-19:00
(przerwa obiadowa: 15:00-16:30)
niedziela:
9:00-17:00
(przerwa obiadowa: 13:00-14:30)

Kontakt do organizatorów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 507075724
Kurs poprowadzi Darek Orwat - instruktor Ligmincha Polska (więcej informacji tutaj).
Sugerowana darowizna: 150zł (dla członków sangi 100zł)

Znam wielu adeptów jogi, którzy skupiają się na dobroczynnych efektach fizycznych, na tym, że dzięki jodze dobrze wyglądają i mają lepsze samopoczucie, nie mając pojęcia, że jogiczne pozycje
i techniki oddechowe mogą służyć osiągnięciu wyższego urzeczywistnienia świadomości. Z drugiej strony, istnieją jogini zaawansowani w wyższych medytacjach umysłu i prany, którzy zaniedbują fizyczny wymiar swojej praktyki. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że ostateczny cel samorealizacji osiągną ci praktykujący, którzy rozumieją subtelne interakcje ciała, mowy (energii)
i umysłu”.
Tenzin Wangyal Rinpocze

Nauki Trul Khor są fundamentem praktyk ciała i umysłu w tradycji duchowej Dzogczen. Praktyki te łączą ciało, energię i umysł, każde z ćwiczeń związane jest z konkretnym żywiołem (praną). Pięć żywiołów, pran, leży u podstaw medycyny tybetańskiej. Sedno filozofii opiera się na zrozumieniu, że wszystko co istnieje w tym wszechświecie jest złożone z pięciu pierwotnych żywiołów i ich pran. Ich energetyczne współdziałanie odpowiedzialne jest za wszelkie życiowe fizyczne, mentalne procesy. Praktykujący Trul Khor mogą rozwijać swoje umiejętności w zakresie identyfikacji i łagodzenia fizycznego dyskomfortu i bólu oraz emocjonalnych i psychicznych trudności.
Starożytni praktykujący Bön, którzy często praktykowali Trul Khor żyli długo, zachowując zdrowe ciało. Osiągali równowagę, spokój psychiczny poprzez realizację natury umysłu. Korzyści te są szczególnie ważne na Zachodzie, ponieważ szybkie tempo życia wywołuje wiele stresu. We współczesnych społeczeństwach, brakuje połączenia i harmonii pomiędzy ciałem a umysłem. Ludzie nie zdają sobie sprawy ze skutków takiego braku połączenia. Mieszkańcy Zachodu często cierpią z powodu braku równowagi między sferą fizyczną, emocjonalną i mentalną”.
Geshe Chapur Rinpocze

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn