Losar 2017

Nyima Öser Choekhortshang Rinpocze
3-5 marca, Wilga 

Obchody Nowego Roku Tybetańskiego
LOSAR 2144, rok Ognistego Ptaka.

Ligmincha Polska zaprasza do wspólnego świętowania Tybetańskiego Nowego Roku 2144, Roku Ognistego Ptaka. Na obchody Losaru zapraszamy buddystów ze wszystkich tradycji, sympatyków buddyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tradycją, kulturą i religią Tybetu. W programie m.in. rytuały oczyszczające i zapewniające pomyślność. 

Uroczystości poprowadzi Nyima Öser Choekhortshang Rinpocze

Nyima Oser /Woser/ 

LOSAR to początek nowego roku w kalendarzu tybetańskim. Tradycyjny kalendarz tybetański bazuje na obliczeniach dokonywanych na podstawie faz księżyca, w związku z tym rok tybetański ma 12 lub 13 miesięcy księżycowych, które mają swój początek w nowiu księżyca i liczą po trzydzieści dni. Trzynasty miesiąc dołączany jest raz na trzy lata dzięki temu średnia kalendarza tybetańskiego jest równa rokowi słonecznemu. W związku z tym, że niektóre dni mogą być całkowicie pominięte lub zdublowane Losar jest świętem ruchomym, świętuje się go zwykle w okresie od końca stycznia do początku marca.

Na każdy rok tybetański przypada zwierzę i element. Zwierząt w kalendarzu jest 12 tak jak 12 znaków zodiaku, są to kolejno: zając, smok, wąż, koń, koza, kogut, pies, świnia, mysz, byk i tygrys. Elementów natomiast jest pięć: ogień, ziemia, żelazo, woda i drewno. Przypisane do roku zwierzę i element uzupełniają jeszcze aspekty męski lub żeński, które następują kolejno po sobie.Począwszy od żeńskiego Ognistego Zająca zwierzęta powtarzają się w cyklach 60 letnich.

Dla Tybetańczyków Losar jest jednym z najważniejszych świąt. Obchody noworoczne zazwyczaj wypadają w lutym, ale w klasztorach przygotowania do tej uroczystości rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej. W największym skrócie możemy podzielić obchody na dwa etapy: koniec starego roku i początek nowego. Z końcem starego roku wykonujemy działania oczyszczające i zamykające. Pierwszego dnia Nowego Roku wykonujemy działania podnoszące energię np. mantrę długiego życia, rytuały pomyślności, wieszanie flag modlitewnych, odbywają sie również tańce, wspólne biesiadowanie i palenie dużych ognisk.

Obecnie na obchody Losaru i przygotowania do tego święta składają się:

• Gutor – pierwszy dzień obchodów Losar
• Gyalpo Losar – drugi dzień obchodów Losaru
• Lu Yugpa – odpowiada obchodom „Sylwestra" w kulturze zachodniej
• Choe-Kyong Losar - Nowy Rok

Gutor

Aby odpowiednio przygotować się na przyjście nowego roku, należy najpierw zająć się zamknięciem starego. Należy także rozliczyć, oczyścić i zakończyć wszelkiego rodzaju niedokończone działalności biznesowe i zawodowe. Staramy się także pozostawić za sobą wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia i pamięć o nich. Nic z tego nie powinno wkroczyć razem z nami w nowy rok. Jest to dobry czas na sprzątanie we wszystkich obszarach naszego życia.

Gyalpo Losar
Gyalpo Losar znany jest jako Dzień Królów. W tym dniu, jak i w następnym, zwykle odwiedza się dalszą rodzinę, przyjaciół i znajomych. Przede wszystkim jednak składa się wizyty osobom starszym, nauczycielom i mistrzom aby okazać im szacunek ofiarowuje się kataki i upominki. Obchodzi się także pobliskie klasztory, świątynie, stupy, przygotowuje się ołtarze i ofiarowania, jest to proces oczyszczania, przygotowujący nas do obchodów Losaru.

Lu Yugpa
To dzień obchodów związany z ceremoniami w klasztorach. Uczestnicy przybywają do klasztorów i tam biorą udział w rytuałach i ceremoniach. Wiele z tych rytuałów służy ujarzmieniu złych duchów. Bardzo charakterystycznym rytuałem są tańce Ciamm, które symbolizują zwycięstwo dobra nad złem.
Nocą ostatniego dnia starego roku właściciele domów, przebiegają wszystkie pomieszczenia, strzelając z broni lub używając petard, aby ostatecznie wystraszyć wszelkiego rodzaju złe demony. Pomimo tańców i huków nie jest to dzień hucznych zabaw, wręcz przeciwnie. Tańce są związane z rytuałami przywoływania strażników, huki z płoszeniem demonów. Według wierzeń Tybetańczyków jest to najbardziej niepomyślny dzień w roku. 

Choe-Kyong Losar
O świcie Nowego Roku, na dachach wszystkich domów rozwiesza się kolorowe flagi modlitewne, a zapach kadzideł ponownie wypełnia wszystkie domostwa. Ofiarowanie czterem gościom dymu z jałowca i kadzideł tworzy pomyślne warunki. Poprzez ofiarowanie dymu, modlitw i śpiewu gwarantuje się przychylność bóstw i otrzymanie licznych błogosławieństw.
W celu podniesienia energii na nowy rok, rozwieszane są flagi modlitewne. Najpierw wykonuje się poświęcenia tych flag poprzez dym pochodzący z praktyki Sang, następnie piszemy swoje imię na fladze, w kolorze elementu, jaki chcemy wesprzeć i wieszamy je w miejscu gdzie będą wyeksponowane na wiatr. Można również wykonać Ganapudżę. Zakończenie rytuałów to początek całego festynu. Od tego momentu miejsce mają śpiewy, tańce, i wielkie pikniki.

 

Program

Piątek 3 marca

Godz. 19:00 - 21:00 Rytuał wykupu i rytuał uzdrawiający Sipa Dzialmo.

Opis: Rytuał wykupu: w sytuacji, kiedy ktoś znajduje się pod negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, które blokują jego funkcjonowanie na poziomie psychicznym i mentalnym, tworząc warunki zewnętrzne, na które nie ma wpływu, należy wykonać rytuał spłaty karmicznych długów. Wykup to rytualna forma zaspokojenia naszych karmicznych wierzycieli.
Rytuał uzdrawiający, oczyszczanie wodą. Ta praktyka oczyszcza nas z trudnych i bolesnych emocji, chorób, zaciemnień umysłu oraz negatywnych wpływów i przeszkód zewnętrznych. Praktyka mantry gniewnej Sipa Dzialmo. (Na rytuał prosimy przynieść puste butelki na wodę).

Sobota 4 marca

Godz. 8:00 - Śniadanie.

Godz. 9:30 - 11:30 Ofiarowanie herbaty i jedzenia. Wykład na temat Tybetańskiego Nowego Roku
Opis: Tradycyjnie w czasie Losaru zbieramy pierwszą wodę z pobliskiego źródła. Używamy jej najpierw do ofiarowania na ołtarzu a pozostałą część wykorzystujemy do zrobienia pierwszej herbaty na Losar. Typowym wydarzeniem w Losar jest zapraszanie gości na jedzenie Ciemar (phye mar). To jest specjalne danie przygotowywane na Losar jako symbol pomyślności. Przygotowuje się je z tsampy z masłem w tradycyjnej drewnianej miseczce zwanej Bho ('bo), z dodatkami na szczycie.

Godz. 12:00 - 13:00 Rytuał Sang i wieszanie flag modlitewnych.
Opis: Wykonanie rytuału Sang, ofiarowania dymu z palonych liści jałowca i kadzideł. Ofiarowanie herbaty i wina dla bóstw. Wyrzucanie w powietrze kartek lungta (wietrzny koń). Wieszanie flag modlitewnych. Na koniec rytuału wykonuje się modlitwę pomyślności Kiki Soso Lha Dzia lo z wyrzucaniem Tsampy w niebo.

Godz. 13:00 - 15:00 Przerwa obiadowa.
Godz. 15:00 - 16:00 Tworzenie map marzeń.
Godz. 16:30 - 17:45 Noworoczny webcast z Tenzinem Wangyalem Rinpocze
Godz. 18:00 - 19:00 Rytuały pomyślności i bogactwa.
Opis: Rytuał pomyślności: uzdrawianie ma na celu pokonanie wewnętrznych i zewnętrznych przeszkód, które blokują nasz rozwój i wynikający z niego dobrobyt. Rytuał pomyślności i bogactwa odwołuje się do bóstwa Szerab Ciamma.
Godz. 19:00 - Kolacja.
Godz. 20:00 - Ognisko

Niedziela 5 marca

Godz. 8:30   - Śniadanie
Godz.10:00-11:00 Nauki na temat Szierab Cziammy
Godz. 11:30 - 13:00 - Nauki na temat Szierab Cziammy.
Godz. 13:00 - 15:00 Przerwa obiadowa.
Godz. 13:30 - Obiad.
Godz. 15:00 - 16:00 Nauki na temat Szierab Cziammy
Godz. 16:00 - 17:00 – Pudża i zakończenie obchodów Losaru. 

 

Informacje praktyczne 

Osoba odpowiedzialna za organizację: Bettina, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 606 727 906

Miejsce: Ośrodek Cziamma Ling w miejscowości Wilga (60km od Warszawy), ul. Aleja Huberta 4 (>>>jak trafić).

Sugerowana darowizna za udział w imprezie: 150 zł

rejestracja

 

Zapisy na nocleg i jedzenie w ośrodku Cziamma Ling: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inne miejsca noclegowe w Wildze:

Hotel Las Woda 4*
http://www.las-woda.pl/

Ośrodek Wypoczynkowy Politechniki Warszawskiej (500 metrów od naszego ośrodka)
ul. Wiewiórek 1, Wilga. Strona: http://www.wilga.pw.edu.pl/
Tel. 25 685 30 17, Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ok. 150 miejsc.
zakwaterowanie w domku z łazienką - 50,00zł od osoby - 1 noc (2 noclegi - po 43,00zł od osoby za nocleg)

Bar u Zochy (100 metrów od naszego ośrodka)
tel. 661-657-771, tel. 25 685-35-06
ceny: 55-65 zł

 

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn