Medytacja DZOGCZEN

Event details

  • sobota | 22 lipca 2023 to niedziela | 23 lipca 2023
  • 10:00

MEDYTACJA DZOGCZEN

Bielsko-Biała. 22-23.07.2023

Zapraszam na warsztat poświęcony medytacji dzogczen, który będzie kontynuacją nauk z 2019 roku, kiedy to poznawaliśmy i praktykowaliśmy pogląd dzogczen. Potem przyszła pandemia, więc dopiero teraz przechodzimy do etapu drugiego. 

Dzogczen – wspaniała doskonałość dzogpa cienpo – to bardzo szczególna i wyjątkowa metoda praktyki. Jej celem jest rozpoznanie zawsze w nas obecnej natury umysłu, czemu służy zarówno praktyka formalna, jak i nieformalna. Skoro to, czego szukamy jest już w nas obecne, zatem medytując nie staramy się niczego stwarzać mocą umysłu. Wszelkie wizualizacje, modlitwy i inne metody są rodzajem wysiłku, którego unikamy medytując, czy też kontemplując dzogczen. W medytacji tej bowiem nie ma żadnego obiektu. Znika więc zarówno poszukujący podmiot, jak i poszukiwany obiekt. Dlatego nazywamy ją „medytacją samopowstałą i niewytworzoną”. Jej najwyższym stopniem jest nie-medytacja, czyli stan ciągłego połączenia z naturą umysłu i zostawianie wszystkiego takim, jakie jest. Wydaje się to łatwe, lecz wcale tak nie jest, gdyż nasze umysły cierpią na nadmiar konceptualnego myślenia i wciąż chcemy coś zmieniać lub poprawiać. Teoria oraz metody są w dzogczen wsparciem, a nie celem samym w sobie.  

Warsztat będzie bogaty w sesje praktyki, gdyż to co liczy się najbardziej jest czystością doświadczenia stanu poza uwarunkowanym umysłem. Medytację dzogczen można podzielić na dwa rodzaje: rozpuszczanie bolesnej tożsamości, która przesłania nam wrodzoną czystość oraz formalna praktyka spoczywania w pustej przestrzeni, zwana treczie – przedarcie się przez zasłonę myśli i koncepcji, aby pozwolić sobie spocząć w naturalnym stanie otwartej przestrzeni umysłu, której nie zakłóca żaden obiekt. Istnieją jeszcze praktyki czystego światła zwane thogal, lecz o nich powiemy bardzo niewiele, aby je bowiem wykonywać musimy zyskać stabilną podstawę rozpoznania pustej przestrzeni. Wykonamy także praktyki oddechowe z cyklu Siedem zwierciadeł dzogczen. Przedstawię tradycyjny sposób pokonywania kolejnych etapów na ścieżce, aby wytrenować umysł i przygotować go na spontaniczne rozpuszczenie się we własnej pustej podstawie.

Teoretyczną kanwą nauk będą głównie upadesze wybranych mistrzów przekazu ustnego z tradycji Zhang Zhung Nyen Gyud.

A zatem serdecznie zapraszam wszystkich tych, którzy pragną uporządkować i udoskonalić metody prowadzące do odkrycia wewnętrznej rigpy, tożsamej z pierwotnym i niewytworzonym stanem naszej istoty. Oby nasze spotkanie przyczyniło się do szybkiego rozpoznania wyzwalającej prawdy na temat tego, kim naprawdę jesteśmy i co tutaj robimy. 

Kurs dostępny zarówno na miejscu, jak też w wersji online.

Jarosław Kotas

Instruktor autoryzowany przez Tenzina Wangyala Rinpocze

Data: 22-23 lipiec 2023

Miejsce: Bielsko-Biała, ul. 11 Listopada 60, kamienica „Pod Orłem” (lokal 208).

Godzina: 10:00-18:00

Sugerowana darowizna 

Retreat na miejscu: 250 PLN

Retreat online: 200 PLN

Dodatkowo w dniu 21 lipca o godzinie 18.00 będzie możliwość uczestniczenia w darmowym wykładzie otwartym „Dzogczen –niestopniowa, bezpośrednia droga do wyzwolenia”. Wykład odbędzie się w „Projekt 8.0” ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15A, 43-300 Bielsko-Biała, Polska

Osoby zainteresowane udziałem w trybie online prosimy o przekazanie darowizny na konto Związku Wyznaniowego Ligmincha Polska z tytułem wpłaty:

„Darowizna – Jarek Kotas – Bielsko-Biała – Lipiec 2023”

Ligmincha Polska, Al. Huberta 4, 08-470 Wilga

BANK PEKAO SA O/Warszawa

77 1240 5963 1111 0000 4796 7584

oraz przesłanie dowodu wpłaty na adres email: knowak108@gmail.com 

Dane do logowania zostaną udostępnione po otrzymaniu dowodu wpłaty.

Translate »