Ponlob Trinley Nyima Rinpocze jest głównym nauczycielem klasztoru Menri (głównego klasztoru tradycji Bon). Rinpocze wywodzi się ze sławnej linii Lamów Yangton. Linia ta znana już była w czasach Tonpy Szenraba, a za czasów pierwszych władców Tybetu, lamowie z tej linii byli kapłanami na królewskim dworze. Nazwa tej linii pochodzi od Yangtona Szeraba Gyaltsen, który stał się znany dzięki wyjątkowej dyscyplinie i wybitnym osiągnięciom w dziedzinie sutry, tantry i dzogczen. Jest on autorem pierwszego manuskryptu Njam Gju.

Rinpocze urodził się w Himalajach, w małej wiosce Tsarkha, w regionie Dolpo. W 1979 roku przybył do klasztoru Menri, w 1989 roku otrzymał tytuł gesze. Niedługo potem, zarówno Jego Świątobliwość Lungtok Tenpa Nyima jak i Yongdzin Rinpocze wskazali go jako odpowiedzialnego za nauki w klasztorze Menri. W 1992 roku otrzymał tytuł Ponloba – Głównego Nauczyciela Menri. Jest to druga co do ważności funkcja w klasztorze Menri.

Rinpocze nadal naucza w Dialektycznej Szkole Bon w Menri i jest odpowiedzialny za jej program nauk. Raz na jakiś czas wyjeżdża do Dolpo, gdzie naucza zarówno mnichów jak i świeckich. Odwiedza również z naukami Stany Zjednoczone i Europę.