Młodość

Tenzin Wangyal Rinpocze urodził się w Amritsar w Indiach, wkrótce po tym, jak jego rodzice uciekli z tybetańskiej ojczyzny podczas chińskiej rewolucji kulturalnej w 1959 roku. W wieku 10 lat Tenzin Rinpocze został wyświęcony na mnicha w klasztorze Menri niedaleko Dolanji w Indiach. Został rozpoznany przez swojego nauczyciela Lopona Sangye Tenzina jako reinkarnacja słynnego mistrza medytacji, nauczyciela, naukowca i uzdrowiciela Khyung Tul Rinpocze, który zmarł w połowie XX wieku.

Nauka

Tenzin Wangyal Rinpocze praktykuje dzogczen od 13 roku życia, najpierw pod kierunkiem Lopona Sangye Tenzina, a następnie Lopona Tenzina Namdaka Rinpocze, który wychował go jak syna od wczesnych lat młodzieńczych do wczesnej dorosłości.

Jako jeden z pierwszych 12 uczniów nowo otwartej Szkoły Dialektyki Bon w klasztorze Menri w Dolanji, Tenzin Wangyal Rinpocze ukończył tradycyjne studia z filozofii, dialektyki, logiki, gramatyki, egzegezy i dyskusji, astrologii i medycyny i ukończył to szkolenie w 1986 r. Tytuł „Gesze”, co oznacza doktorat z filozofii na zachodnich uniwersytetach.

Po ukończeniu tej szkoły Tenzin Wangyal Rinpocze pracował w Bibliotece Tybetańskich Dzieł i Archiwów w Dharamsali w Indiach, zanim w 1988 r. Skorzystał z okazji, aby wyjechać na Zachód i pracować tam na rzecz zachowania nauk Bon.

(szczegółowa, autobiograficzna relacja z wczesnych lat w: The short path to enlightenment, Frankfurt 1997, s.15-35)

Nauczanie na Zachodzie

Tenzin Wangyal Rinpocze jest jednym z nielicznych lamów tradycji Bon Tybetu, którzy stale nauczają na Zachodzie. Był jednym z pierwszych, którzy udostępnili tu nauki Bon, które sam praktykuje od 13 roku życia. Ważnymi nauczycielami podczas jego szkolenia byli: Lopön Sangye Tenzin i Lopön Tenzin Namdak. Ukończył tradycyjne studia w klasztorze Menri w Dolanji (Indie) po 11 latach z tytułem Gesze, najwyższym stopniem naukowym. Został uznany za reinkarnację słynnego mistrza i uczonego Khung Tul Rinpocze.

Tenzin Wangyal Rinpocze mieszka na zachodzie od 1989 roku. W 1992 roku założył ośrodek, Ligmincha Institute w Charlottesville w Wirginii, USA, który zajmuje się zachowaniem i rozpowszechnianiem nauk Bon. Mając ten sam cel na uwadze, w 2006 roku położył kamień węgielny pod Lishu Institute niedaleko Dehra Dun w Indiach, gdzie szkolą się obecnie studenci podczas dłuższych odosobnień i intensywnych studiów tradycji Bon.

Tenzin Wangyal Rinpocze regularnie naucza w Stanach Zjednoczonych, Europie i Meksyku i jest znany ze swojej zdolności przekazywania tradycyjnych nauk zachodnim odbiorcom w jasny, nowoczesny i humorystyczny sposób.

Rodzina

Wiosną 2004 r. Tenzin Wangyal Rinpocze poślubił Tsering Wangmo, siostrę Lamy Khyimsara Rinpocze (dzierżawcy linii klasztorów Bon Pungmo Gon i Lhari Nyiphug w Tybecie i założyciela Tybetańskiego Instytutu Yungdrung Bon w Anglii).

Jesienią 2005 roku urodził się ich syn, Senghe. Rodzina Wangyal mieszka niedaleko San Francisco w Kalifornii.