DZIEWIĘĆ ODDECHÓW OCZYSZCZAJĄCYCH

Przyjmij medytacyjną pozycję 5-punktową
Usiądź prosto i ze skrzyżowanymi nogami. Klatka piersiowa jest otwarta, a dłonie spoczywają w pozycji równowagi, lekko dociśnięte do ciała w odległości około czterech palców poniżej pępka. Dłonie zwrócone są ku górze, palce są razem, przy czym lewe spoczywają  na prawych, kciuki natomiast dociskają lekko podstawę palców serdecznych tej samej ręki. Podbródek jest delikatnie przyciągnięty do szyi, tak by umożliwić wydłużenie się pleców.
Jeśli siedzisz w fotelu, skrzyżuj nogi tak, jak jest dla ciebie wygodnie i oprzyj je na kostkach. Utrzymuj wyprostowany kręgosłup i nie opieraj się o oparcie fotela. Reszta szczegółów pozycji ciała opisana jest w poprzedzającym akapicie.Zwizualizuj trzy kanały
Kanał centralny rozpoczyna się w miejscu wskazanym przez cztery palce poniżej pępka i biegnie prosto w górę twego ciała otwierając się w czakrze korony na szczycie twojej głowy. Jest to kanał światła o kolorze tak niebieskim, jak oświetlona słońcem głębia jesiennego nieba. Jego przekrój jest taki sam, jak grubość twojego kciuka. Istnieją też dwa kanały boczne, z których jeden jest czerwony, a drugi biały. Ich przekroje są nieco mniejsze niż w przypadku kanału centralnego. Po lewej stronie twego ciała znajduje się czerwony kanał, a biały po prawej. Wszystkie one łączą się w miejscu określonym przez odległość czterech palców poniżej pępka. Kanały boczne wznoszą się wzdłuż ciała po obydwu stronach kanału centralnego. Ale gdy docierają one do czakry korony, wtedy skręcają się do przodu pod kośćmi czaszki i biegną za oczami otwierając się każdy w osobnym nozdrzu. Prawy, biały kanał reprezentuje energię męską, a także metodę i zręczne środki. Znajduje on ujście w prawym nozdrzu. Lewy zaś reprezentuje energię żeńską oraz mądrość, a otwiera się w lewym nozdrzu.

Zastanów się i dokonaj wyboru
Po tym jak już przyjąłeś/przyjęłaś prawidłową pozycję i doświadczasz obecności kanałów światła w swoim ciele, połącz się z nieporuszonym stanem ciała, ciszą twojej mowy i z przestrzennością twojego umysłu. Spoczywaj w ten sposób w wewnętrznym schronieniu.

Zauważ wszystkie napięcia, jakie masz w ciele, zobacz emocje lub swój teraźniejszy stan umysłu, zdaj sobie sprawę z jakiejś trudnej sytuacji w twoim życiu osobistym, rodzinnym lub zawodowym. Szczególnie gdy te sprawy mają związek z trzema podstawowymi truciznami: gniewem, przywiązaniem lub ignorancją. Poczuj swoje ciało, doświadcz dowolnej surowej emocji i sprawdź jak wpływa ona na oddech. Obserwuj to, co akurat teraz zajmuje twój umysł. Doświadczaj tego bezpośrednio i nago, bez osądów i analizowania. W ten właśnie sposób przebywasz ze swoim doświadczeniem i dokonujesz wyboru spraw, które mają ulec zniknięciu lub uwolnieniu dzięki praktyce oddechów oczyszczających.
Podczas pierwszej serii trzech oddechów dochodzi do oczyszczenia przeszkody będącej rezultatem gniewu, uwalnianej poprzez prawy biały kanał. Wraz z drugą serią trzech oddechów, poprzez uwolnienie ich z lewego, czerwonego kanału, oczyszczamy przeszkody będące skutkiem przywiązania. A kiedy wykonujemy trzecią serię oddechów, oczyszczamy przeszkody bazujące na podstawowej truciznie ignorancji, uwalniając się w ten sposób spod władania wątpliwości i braku pewności. Używamy do tego kanału centralnego.

Pierwsza seria trzech oddechów
Unieś swoją prawą dłoń,  której kciuk dociska podstawę palca serdecznego. Palcem serdecznym zamknij prawe nozdrze. Przez lewe nozdrze wdychaj czysty element wiatru pod postacią zielonego światła, tak aż wypełni on cały kanał czerwony. Przenieś swoją dłoń na drugą stronę nosa zatykając lewe nozdrze, używając do tego prawego palca serdecznego i dokonaj wydechu przez prawe nozdrze. Wyobraź sobie to, jak wiatr przechodzi przez twój biały kanał i jest uwalniany. Z każdym wydechem czuj jak twoje zakłócenia wynikające z niechęci i gniewu są wydalane przez biały kanał i rozpuszczają się w przestrzeni.

Druga seria trzech oddechów
Zmień układ dłoni i podczas wdychania czystego elementu wiatru  zablokuj lewe nozdrze. Biały kanał wypełnia się zielonym światłem. Następnie zablokuj prawe nozdrze, a wydychaj przez lewe pozbywając się nieczystego wiatru, który porusza się przez kanał do góry i w końcu jest uwalniany wraz z wydechem. Wraz z każdym kolejnym wydechem z czerwonego kanału, usuwane są zakłócenia związane z przywiązaniem, pożądaniem i chciwością. Rozpuszczają się one w przestrzeni.

Trzecia seria trzech oddechów
Z dłońmi w opisanej już pozycji równowagi, wdychaj przez oba nozdrza zielone światło jako czysty element wiatru. W tym czasie, gdy gruby poziom wydechu nieczystego powietrza przechodzi przez nozdrza, zwróć swą uwagę na subtelny wiatr poruszający się ku górze przez kanał centralny i opuszczający cię przez czubek głowy. To jest subtelny oddech uwalniany przez czakrę korony. Z każdym wydechem zakłócenia związane z ignorancją, brakiem pewności siebie i wątpliwościami, usuwane są przez czakrę korony i rozpuszczają się w przestrzeni.

Spocznij w otwartej obecności
Wprowadź klarowną uwagę do centrum twego ciała, do przestrzeni w kanałach i spocznij w otwartej obecności odczuwając stan otwartości w każdym z trzech świetlistych kanałów.

Prosimy nie kopiować i nie rozpowszechniać bez pozwolenia
Tłum. Jarek Kotas

 

Translate »